Δευτέρα 27 Απριλίου 2009

Νίκησε Λεβαδειακό και μπήκε στα πλέι οφ η Λάρισα

Τη συμμετοχή της στα πλέι οφ, αλλά και στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (Εουρόπα Καπ) της επόμενης περιόδου, πανηγυρίζει η Λάρισα. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη νίκησε 1-0 τον Λεβαδειακό, παρουσία περίπου 4.000 οπαδών της που ταξίδευσαν στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας. Το γκολ που «σφράγισε» για την ΑΕΛ την κατάκτηση της 5ης θέσης, πέτυχε ο Τουμέρ Μετίν στο 12ο λεπτό.
Η ΑΕΛ είχε το κίνητρο και μπήκε στο ματς με σκοπό να το αποδείξει. Ετσι, μόλις στο 8ο λεπτό ο Σαρμιέντο με δυνατό συρτό σουτ έστειλε στο δεξιό δοκάρι τη μπάλα, η οποία έφυγε παράλληλα με το τέρμα και δεν μπόρεσε ο Γιαννακόπουλος να την «σπρώξει» στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βενετίδης σέντραρε από αριστερά και ο Τουμέρ Μετίν με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 0-1. Στο 30΄ οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Λεονάρντο έβγαλε σέντρα ακριβείας στον Κιάσσο, ο οποίος βρήκε με τον... ώμο τη μπάλα και την έστειλε πάνω στον Κοτσόλη.

Αμέσως μετά (31΄), ο Ανδράλας απομάκρυνε με κεφαλιά προ του Γιαννακόπουλου κι ενώ ο Καρακώστας είχε εξουδετερωθεί.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός προσπάθησε να αντιδράσει με την είσοδο του Ντιμπαλά στον αγωνιστικό χώρο, όμως η Λάρισα είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Ετσι, κλείνει με απόλυτα επιτυχημένο τρόπο η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος Ελλάδας, με την ΑΕΛ να καταλαμβάνει την 5η θέση της βαθμολογίας, που είναι για τους «βυσσινί» η υψηλότερη της τελευταίας 20ετίας, από τότε δηλαδή που κατάκτησαν τον τίτλο (1989).
Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
Κίτρινες: Παρασκευαϊδης, Ανδράλας, Κόλτζος - Γιαννακόπουλος, Μπουκουβάλας
Κόκκινες: Κόλτζος (89΄-δεύτερη κίτρινη) - Φωτάκης (+90΄-δεύτερη κίτρινη)
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Καρακώστας, Μουλόπουλος, Καψής, Παρασκευαϊδης, Κόλτζος, Λεονάρντο, Γκεοργκίεφ, Ανδράλας (81΄ Κατσικογιάνης), Πιέχνιακ (58΄ Ντιμπαλά), Λεχτίνεν (66΄ Βασιλείου), Κιάσσος.
ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Ααράμπ, Βενετίδης, Μπουκουβάλας, Κυριακίδης, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Μετίν (90΄ Τσίγκας), Γιαννακόπουλος (86΄ Κυργιάκος), Ζουράφσκι (+90΄ Κατσιαρός).

Πέμπτη 23 Απριλίου 2009

Με επιτυχία διεξήχθησαν τα ΓΕΡΟΝΤΟΠΟΥΛΕΙΑ 2009 στη Λιβαδειά

Το Σάββατο 11 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2009, πραγματοποιήθηκε στη Λιβαδειά κολυμβητική ημερίδα προαγωνιστικών κατηγοριών, με την επωνυμία «ΓΕΡΟΝΤΟΠΟΥΛΕΙΑ 2009»
Η εκδήλωση αυτή πραγματοποιήθηκε για ενδέκατη συνεχή χρονιά, με τη συνεργασία του Δημοτικού Αθλητικού Οργανισμού του Δήμου Λεβαδέων, για να τιμήσουμε τον αείμνηστο Πρόεδρο του Ομίλου μας, τον Τάκη Γεροντόπουλο, ο οποίος υπήρξε στυλοβάτης των αθλητικών και πολιτιστικών δρώμενων της Λιβαδειάς.
Σ’ αυτούς τους αγώνες, εκτός από την κολυμβητική ομάδα του Α.Κ.Ο.Λ., η οποία σημείωσε σημαντικές επιτυχίες, συμμετείχαν και οι ομάδες του Ο.Ε.Α. & Ν.Α.Βόλου, του Ναυτικού Ομίλου Ιτέας, του Κολυμβητικού Ομίλου Καρπενησίου και του Αθλητικού Ομίλου «ΠΡΩΤΕΑΣ» Λαμίας.
Με την ομάδα του Α.Κ.Ο.Λ. αγωνίστηκαν οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες : Κυριάκος Βαγγέλης, Λιάκου Βύκη, Ελμαλής Γιώργος, Δήμου Σωτήρης, Θεοχάρης Βαγγέλης, Ελμαλή Μαριανότα, Κουτσούμπα Μαρία, Μούσα Παναγιώτα, Λιάκος Ηλίας-Ραφαήλ, Δήμου Γιάννης, Κουβάρας-Πριτσούλης Στέλιος, Θεοχάρη Χαριγιάννα
Εκτός συναγωνισμού κολύμβησαν και οι μικροί αθλητές και αθλήτριες του Ομίλου μας Καλομοίρη Ιωάννα, Θεοδώρου Φαίη, Χατζηστάμου Αθανασία, Καλατζής Ιωάννης, Λούκας Πέτρος, Λούκας Νίκος, Αποστόλου Παναγιώτης, Σοφιανάτος Κώστας, Νταραδήμος Στάθης, Αλμπάνης Στέλιος, Μίχος Μιχάλης και Κάκαβος Κώστας.
Το επόμενο ραντεβού για αγώνες των κολυμβητών του Α.Κ.Ο.Λ., είναι το Μάιο, όπου θα αγωνιστούν σε προγραμματισμένους αγώνες, η αγωνιστική και προαγωνιστική ομάδα.

Το Δ.Σ. του Α.Κ.Ο.Λιβαδειάς

Τετάρτη 15 Απριλίου 2009

Επιτυχίες το τζούντο από το Παύλο Βοιωτίας

Συνεχίζεται η καλή δουλειά που γίνεται στο Παύλο Βοιωτίας και που υλοποιεί ο Αθλητικός Σύλλογος Τζούντο Παύλο Βοιωτίας. Εξαιρετική εμφάνιση πργαματοποίησαν οι αθλητές τους στο 1ο Πανελλήνιο Κύπελλο Τζούντο στην Καλαµάτα στις 5 Απριλίου.

Ειδικότερα, το χρυσό µετάλλιο κατέκτησε στην κατηγορία της η Πα­ρασκευή Κοτσικόνα, αθλήτρια του Παύλου Βοιωτίας, στο 1ο Πανελλήνιο Κύπελλο Τζούντο που πραγματοποιήθηκε στο κλει­στό γυµναστήριο "Τέντα" στην Καλαµάτα.
Αγωνίστηκαν ακόμη η Μαρίνα Ζάντζα (2η, ασημένιο μετάλλιο), ο Αθανάσιος Παπαλάμπρου (3ος, χάλκινο μετάλλιο) και ο Δημήτριος Ζάντζας (30ς, χάλκινο μετάλιο). Επιπλέον, η Χρύσα Σερέτη παρότι κορασίδα αγωνίστηκε στην κατηγορία των νεανίδων και κατέλβε την 4η θέση.

Κυριακή 12 Απριλίου 2009

Οι επιχορηγήσεις για την ΕΠΣΒ

Με αποφάσεις που υπέγραψε ο υφυπουργός Πολιτισμού, αρμόδιος για θέματα Αθλητισμού, Γιάννης Ιωαννίδης, δίδονται τα παρακάτω ποσά, έναντι της τακτικής επιχορήγησης αθλητικών φορέων για το 2009:

Αναλυτικά κάθε αθλητική Ομοσπονδία λαμβάνει:
ΣΕΓΑΣ 1.700.000, ΕΟΚ 1.160.000, ΚΟΕ 1.100.000, ΕΟΠΕ 800.000, ΕΓΟ 450.000, ΟΧΕ 540.000, ΕΙΟ 370.000, ΕΟΑΒ 300.000, ΕΦΟΑ 200.000, ΕΚΟΦΝΣ 270.000, ΕΟ ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ 200.000, ΕΟ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ 350.000, ΕΟΦ ΠΑΛΗ 420.000, ΕΟ ΠΥΓΜΑΧΙΑ 230.000, ΕΦΟΕΠΑ 140.000, ΕΟ ΙΠΠΑΣΙΑ 150.000, ΕΟ ΤΖΟΥΝΤΟ 200.000, ΕΟΞ 160.000, ΣΚΟΕ 220.000, ΕΟ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ 80.000, ΕΛΟΤ 250.000, ΕΟΦΣΑ 75.000, ΕΟ ΧΟΚΕΫ 50.000, ΕΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΑ 140.000, ΕΟ ΜΠΕΪΖΜΠΟΛ 50.000, ΕΟ ΣΟΦΤΜΠΟΛ 45.000, ΕΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ 60.000, ΕΟ ΤΡΙΑΘΛΟΥ 60.000, ΕΟ ΚΑΡΑΤΕ 70.000, ΕΟΥΔΑΑΤΚ 40.000, ΕΟ ΘΑΛ. ΣΚΙ 50.000, ΕΟ ΓΚΟΛΦ 60.000, ΑΕΡΑΘΛΗΤΙΚΗ 19.500, ΑΟΤΕ 19.500, ΕΟ ΜΠΟΟΥΛΙΝΓΚ 22.500, ΕΟ ΜΠΡΙΤΖ 22.500, ΕΣΟ 126.000, ΕΟ ΜΠΙΛΙΑΡΔΟ 15.000, ΕΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟ 42.000, ΕΟ ΚΡΙΚΕΤ 30.000, ΕΟ ΟΡΕΙΒΑΣΙΑ 22.000, ΓΣ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 13.500, ΕΟ ΖΙΟΥ ΖΙΤΣΟΥ 7.800, ΕΟ ΣΩΜ. ΔΙΑΠΛΑΣΗ 9.000, ΟΔΚΕ 24.ΟΟΟ, ΟΔΒΕ 19.500, ΟΔ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ 30.000, ΕΟ ΚΡΙΤΩΝ 19.500, ΕΟ ΠΑΓΟΔΡΟΜΙΩΝ 100.000, ΕΟ ΚΩΦΟΙ 70.000, ΕΟ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 400.000, ΟΣΕΚ 80.000, ΕΟ ΡΑΓΚΜΠΥ 30.000, ΚΙΚ ΜΠΟΞΙΝΓΚ 18.000, ΕΟ ΚΟΥΡΕΣ 12.000, ΣΥΝΔ. ΔΙΑΤ. ΥΔΑΤ 10.500, ΣΥΝΔ. ΧΟΚΕΫ 3.000, ΕΛ.ΟΜ.ΚΕΡΛΝΓΚ 3.000, Π.Σ.Α.Κ 21.000, Σ.Ε.Π.Π.Ε 30.000, Σ.Ε.Π.Κ 28.000, Ο.Π.Π.Ε 27.000.

Οσον αφορά στις Ενώσεις Ποιδοσφαιρικών Σωματείων δίδονται αναλυτικά τα εξής ποσά:
ΑΘΗΝΩΝ 55.746, ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ 46.200, ΑΝΑΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ 33.512, ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ 45.166, ΑΡΚΑΔΙΑΣ 22.224, ΑΡΤΑΣ 25.884, ΑΧΑΪΑΣ 47.912, ΒΟΙΩΤΙΑΣ 30.748, ΓΡΕΒΕΝΩΝ 20.810, ΔΡΑΜΑΣ 32.178, ΔΥΤ. ΑΤΤΙΚΗΣ 22.192, ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 94.632, ΕΒΡΟΥ 38.734, ΕΥΒΟΙΑΣ 49.870, ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ 16.498, ΖΑΚΥΝΘΟΥ 23.960, ΗΛΕΙΑΣ 42.176, ΗΜΑΘΙΑΣ 35.232, ΗΠΕΙΡΟΥ 39.852, ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 38.460, ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ 22.794, ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 34.858, ΘΡΑΚΗΣ 31.828, ΚΑΒΑΛΑΣ 44.628, ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 45.220, ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 24.552, ΚΕΡΚΥΡΑΣ 32.046, ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ-ΙΘΑΚΗΣ 24.798, ΚΙΛΚΙΣ 38.246, ΚΟΖΑΝΗΣ 37.176, ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ 35.496, ΚΥΚΛΑΔΩΝ 54.910, ΛΑΚΩΝΙΑΣ 33.568, ΛΑΡΙΣΗΣ 44.752, ΛΑΣΙΘΙΟΥ 25.472, ΛΕΣΒΟΥ 57.650, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 81.058, ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ 35.852, ΞΑΝΘΗΣ 31.494, ΠΕΙΡΑΙΩΣ 51.112, ΠΕΛΛΗΣ 43.918, ΠΙΕΡΙΑΣ 30.832, ΠΡΕΒΕΖΗΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ 26.190, ΡΕΘΥΜΝΗΣ 23.808, ΣΑΜΟΥ 27.186, ΣΕΡΡΩΝ 50.406, ΤΡΙΚΑΛΩΝ 43.164, ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ 40.842, ΦΛΩΡΙΝΗΣ 31.486, ΦΩΚΙΔΑΣ 21.626, ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ 34.160, ΧΑΝΙΩΝ 29.492, ΧΙΟΥ 24.596.

Σωτήρια νίκη ο Λεβαδειακός στην Κομοτηνή

Ο Λεβαδειακός επικράτησε με σκορ 3-1 του Πανθρακικού στην Κομοτηνή, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας και εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία και μαθηματικά. Για τους Βοιωτούς, στους οποίους αρκούσε και ένας βαθμός για την μαθηματική "επισφράγιση" της σωτηρίας, σκόραραν οι Ναπολεόνι (2’, 63’) και Ντιμπαλά (43’), ενώ για τον Πανθρακικό είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μπαχαρίδης (37’).

Πριν την έναρξη του αγώνα ο Λεβαδειακός χρειαζόταν έναν βαθμό για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι δεν φάνηκε να αρκούνται στην ισοπαλία και διεκδίκησαν από τα πρώτα λεπτά τη νίκη. Με γκολ…από τα αποδυτήρια (2’) άνοιξαν το σκορ κάνοντας ακόμη πιο εύκολο το έργο τους. Ο Ναπολεόνι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Πανθρακικού και με ψύχραιμο πλασέ, άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι παρά το αρχικό "σοκ" κατάφεραν να ισορροπήσουν το ρυθμό και σταδιακά να πάρουν και την κατοχή της μπάλας.

Η πίεση τους στην άμυνα των Βοιωτών μετουσιώθηκε σε γκολ στο 37’ όταν ο Μπαχαρίδης έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ματέις από τα δεξιά έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Μπλάζιτς. Και ενώ η ομάδα της Κομοτηνής συνέχιζε να απειλεί, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ντιμπαλά με ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση σουτ, δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (43’) έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" του ανήμπορου να αντιδράσει, Ρούνιε δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της Λιβαδειάς. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Εμίλιο Φερέρα εξακολουθούσαν να πιέζουν με τους αντίστοιχους του Λεβαδειακού να στηρίζονται στην τακτική των αντεπιθέσεων, προσπαθώντας να πετύχουν ακόμη ένα τέρμα και να "κλειδώσουν" ουσιαστικά το "τρίποντο" της νίκης.

Στο 63’ ο Κιάσσος έκανε την μακρινή μπαλιά, ο Ναπολεόνι κοντρόλαρε και με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ διευρύνοντας το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους. Επτά λεπτά αργότερα, ο Πέντσας με σουτ έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Μπλάζιτς να εκτιναχθεί και να απομακρύνει. Η συγκεκριμένη ήταν και η τελευταία προσπάθεια να μειώσει το σκορ από τους Θρακιώτες. Στο 84’ ο Κωνσταντινίδης με τάκλιν πρόλαβε τον Λεονάρντο πριν πετύχει το τέταρτο γκολ για το Λεβαδειακό. Τρία λεπτά πριν τη λήξη (87’) του ημιχρόνου ο Μασάδο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα. Δείτε το φιλμ του αγώνα

Οι συνθέσεις.
Πανθρακικός (Εμίλιο Φερέρα): Ρούνιε, Αργυρίου, Μπαχαρίδης, Αργυρόπουλος, Κωνσταντινίδης, Στόικος, Ολίσε, Ματέις, Γήττας, Μπεβάκουα (75' Ντιαλό), Δανίδης (55' Πέντσας).
Λεβαδειακός (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Μασάδο, Καψής, Κόλτζος, Λεονάρντο (90' Παρασκευαΐδης), Ανδράλας, Κιάσσος (66' Γκεοργκίεφ), Ζησόπουλος, Ναπολεόνι (88' Κατσικογιάννης), Ντιμπαλά.

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης – Νάκας
Τα δεκάλεπτα: 16-17, 30-35, 49-50, 74-75.
ΑΕ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Βελισσαράκος): Ψάλτου Μάρκο 5 (1), Ψάλτου Μίλαν 11 (2), Ρουμελιώτης 3 (1), Τερματζίδης 3 (1), Σκαλτσάς, Δελέγκος 11 (1), Ξενάκης 12 (1), Τέιλορ 23, Kαλαντωνέας 6, Ταμπιτσίστικας.
IΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ταυρόπουλος): Αγγελόπουλος 21 (1), Γεωργίου 23 (3), Γαπκιάδης 3, Κουρής 3, Πρινέας 2, Κουκουνιάς 17 (1), Καββαδάς 2, Λουκάκης 4, Ζέρβας.
Βαθμολογία (σε 25 αγώνες): Πανελευσινιακός 45, Ιεράπετρα 44, Λιβαδειά 42, Κηφισιά 41, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 40, Ψυχικό 40, Μίλωνας 38, Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας 37, Προοδευτική 37, Ιωνικός Ν. 36, ΠΑΟ Δειλινών 33, Ιπποκράτης 32, Ζωγράφου 31, Φιλαθλητικός 29.
Επόμενη αγωνιστική (26η, 19/04): Ψυχικό – Λιβαδειά, Πανελευσινιακός – Κηφισιά, Ιωνικός Νίκαιας – Μίλωνας, ΠΑΟ Δειλινών – Ζωγράφου, Φιλαθλητικός – Κρόνος Αγίου Δημητρίου, Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας – Ιπποκράτης Κω, Ιεράπετρα – Προοδευτική.

Τρίτη 7 Απριλίου 2009

Στις 11 Απριλίου τα ΓΕΡΟΝΤΟΠΟΥΛΕΙΑ 2009 στη Λιβαδειά

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ομίλου μας, σε συνεργασία με το Διοικητικό Συμβούλιο του Δημοτικού Αθλητικού Οργανισμού Λιβαδειάς και τη συμμετοχή όλων των κολυμβητικών συλλόγων Ανατολικής Στερεάς & Εύβοιας, πραγματοποιούμε, για ένατη συνεχή χρονιά, κολυμβητική ημερίδα με την επωνυμία «ΓΕΡΟΝΤΟΠΟΥΛΕΙΑ 2009» για να τιμήσουμε τον αείμνηστο Προέδρου του Α.Κ.Ο.Λ., Παναγιώτη Γεροντόπουλο.
Η κολυμβητική ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Λιβαδειάς, το Σάββατο 11 Απριλίου 2009, σύμφωνα με το συνημμένο πρόγραμμα.
.

Το Δ. Σ. του Α. Κ. Ο. Λιβαδειάς

Κυριακή 5 Απριλίου 2009

Πέρασε με 2-1 ο Ολυμπιακός από τη Λιβαδειά

Εστω κι αν παρατάχθηκε αγνώριστος, με πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από τη Βοιωτία, επικρατώντας 2-1 του Λεβαδειακού, στο πλαίσιο της 28ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17΄ με τον Ντιμπαλά, αλλά οι Πειραιώτες, που έχουν ήδη εξασφαλίσει τον τίτλο, ισοφάρισαν στο 28΄ με τον Ντάρμπισαϊρ και πήραν τη νίκη χάρη σε γκολ του Γκαλέτι στο 75΄.

Οι γηπεδούχοι ήταν οι κυρίαρχοι στα πρώτα λεπτά, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές (χωρίς Νικοπολίδη, Α.Παπαδόπουλο, Τοροσίδη, Ντουντού, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι, Ντιόγκο, Μπελούτσι) και έδειχναν να «ψάχνονται» στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ναπολεόνι έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 5ο λεπτό, όταν αστόχησε σε κεφαλιά αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά στο 17΄ ήταν ο πρωταγωνιστής στο πρώτο γκολ της ομάδας του, όταν έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια, πέρασε και τον Κόβατς και πλάσαρε, ο Λεονάρντο απομάκρυνε πάνω στη γραμμή, αλλά ο επερχόμενος Ντιμπαλά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Χωρίς να δείξει ιδιαίτερα σημάδια βελτίωσης, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 28΄, με σκόρερ τον Ντάρμπισαϊρ. Ο Αγγλος επιθετικός εκμεταλλεύθηκε τη σέντρα του Οσκαρ και το μπέρδερμα των κεντρικών αμυντικών του Λεβαδειακού, πριν πλασάρει εύστοχα τον Μπλάζιτς. Μάλιστα, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε θα μπορούσε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια, αλλά ο Λέτο στο 31΄ δεν έπιασε καλά το σουτ από πλεονεκτική θέση.
Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό στο β΄ ημίχρονο και οι φάσεις ελάχιστες. Οι γηπεδούχοι πλησιάσαν το γκολ στο 64΄, όταν η κοντινή προβολή του Κιάσσου σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Βαλβέρδε πέρασε στο ματς τους Ντιόγκο και Γκαλέτι και ο Αργεντινός με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 75΄ σημείωσε το 13ο φετινό του τέρμα και χάρισε στον Ολυμπιακό τη νίκη με 2-1.
Διαιτητής: Παπασταμάτης (Αθηνών)
Κίτρινες: Μασάδο - Γκαλίτσιος
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος (85΄ Λέχτινεν), Μασάδο, Καψής, Κόλτζος, Λεονάρντο, Ανδράλας (53΄ Κατσικογιάννης), Κιάσσος (65΄ Πιέχνιακ), Ζησόπουλος, Ναπολεόνι, Ντιμπαλά
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κόβατς, Λεονάρντο, Γκαλίτσιος, Οσκαρ, Τζόρτζεβιτς (72΄ Γκαλέτι), Αντζας, Μενδρινός, Λέτο (61΄ Σοϊλέδης), Ντάρμπισαϊρ (69΄ Ντιόγκο), Γ. Παπαδόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος