Ασήμι για το μπάντμιντον της Αναγέννησης Λιβαδειάς

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Badminton U-13 και Ανδρών – Γυναικών
Δύο Ασημένια και ένα Χάλκινο

Το Σ/Κ 20-21 Φεβρουαρίου 2010 πραγματοποιήθηκαν τα προκριματικά των περιφερειακών των πανελληνίων πρωταθλημάτων Badminton στις κατηγορίες U – 13 και Ανδρών - Γυναικών στον όμιλο της Περιφέρειας Αττικής Βοιωτίας Εύβοιας και Νήσων Αιγαίου . Το περιφερειακό Ανδρών – Γυναικών πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Αθλητικού Κέντρου Αθηνών ( Ο.Α.Κ.Α ) και το περιφερειακό U -13 στο κλειστό Γυμναστήριο στο Ίλιον.

Για το σύλλογό μας το Σάββατο οι Θεοδώρου Νίκος – Τασιούδης Ορέστης στο διπλό Ανδρών κατέκτησαν την τρίτη θέση και το Χάλκινο μετάλλιο. Στο απλό Ανδρών ο Θεοδώρου Νίκος και στο απλό Γυναικών η Εκατοδράμη Ρούλα κατετάγησαν στην 5η θέση και στο διπλό μεικτό οι Τασιούδης Ορέστης – Εκατοδράμη Ρούλα την 9η θέση.
Την Κυριακή στο Ίλιον στην κατηγορία Παμπαίδων – Παγκορασίδων U-13 η Μπάρτζου Ελίνα κατέκτησε στο απλό την δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο αν και ανήκει στην κατηγορία U-11 στην οποία και είχε πάρει το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας αυτής.

Επίσης την δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν στο διπλό μεικτό η Μπάρτζου Ελίνα – Τασιούδης Ωρίων. Στο απλό Παμπαίδων ο Τασιούδης Ωρίων κατετάγη στην 5η θέση. Έτσι το δίδυμο Μπάρτζου Ελίνα – Τασιούδης Ωρίων πήραν την πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα U-13 που θα γίνει την επόμενη Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2010 στο Λαύριο.
Προπονητής του συλλόγου ο Ορκόπουλος Θανάσης.
Με τιμή
Το Δ.Σ

Νίκη εφήβων στην Τοξοβολία

Το Σαββατοκύριακο 20-21 Φεβρουαρίου έγινε στα Λιόσια το πανελλήνιο πρωτάθλημα τοξοβολίας ολυμπιακού τόξου ανδρών – γυναικών – νέων ανδρών – νέων γυναικών – εφήβων - νεανίδων. Η αγωνιστική μας παρουσία για μια ακόμη φορά ήταν εντυπωσιακή.
Στο ομαδικό αγώνισμα των εφήβων η ομάδα μας κατέκτησε την πρώτη (1η ) θέση με τους Δημήτρης Ακριβάκη, Σωτήρη Καλλή και Μιχάλη Καλομοίρη, ο οποίος ανακηρύχθηκε 3ος πανελληνιονίκης στην ίδια κατηγορία. Την 3η θέση κατέλαβε η ομάδα των νεανίδων με τις Κωνσταντίνα Κολοβού, Παπαγεωργίου Αναστασία και Σταματέλου Ευθαλία. Η ομάδα των νέων αντρών με τους Καλομοίρη Βασίλη, Πασαμιχάλη Σταμάτη και Τόμπρο Λέων κατέκτησε την 4η θέση. Στους άνδρες ο Γιώργος Καλομοίρης (10ος) σταθερά βρίσκεται μέσα στους δέκα καλύτερους αθλητές.
Συμμετείχαν ακόμη, με αξιόλογη παρουσία, οι αθλητές Μήτσης Κωσταντίνος, Πανουσάκης Ιωάννης, Κωστόπουλος Κωσταντίνος, Μπόγρης Δημήτρης και Κύρκος Βασίλης. Να σημειωθεί ότι οι αθλητές κέρδισαν τη συμμετοχή τους στους αγώνες μετά από αγώνες πρόκρισης που προηγήθηκαν. Επόμενοι αγώνες το πανελλήνιο πρωτάθλημα συνθέτου τόξου στις 27-28 Φεβρουαρίου στα Λιόσια, όπου ο σύλλογος θα συμμετάσχει με τέσσερις αθλητές

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΕΣ ΗΜΕΡΙΔΕΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ-ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ

Στις 23 και 30 Ιανουαρίου διεξήχθησαν περιφερειακές ημερίδες κολύμβησης αγωνιστικών και προαγωνιστικών κατηγοριών στη Χαλκίδα και στο Καρπενήσι αντίστοιχα. Ο Σύλλογος συμμετείχε με τους Τσαπάρα Δημήτριο και Μανούσκο Νικόλα στην αγωνιστική κατηγορία και με τους: Δήμου Σωτήρη, Δήμου Γιάννη, Ελμαλή Γιώργο, Κουβάρα Στέλιο, Σοφιανάτο Κωνσταντίνο και τις αθλήτριες Κουτσούμπα Μαρία, Μούσα Παναγιώτα, Θεοδώρου Ευσταθία, Θεοχάρη Χαρίκλεια, Χατζηστάμου Αθανασία, Καλομοίρη Ιωάννα στην προαγωνιστική κατηγορία . Αν και η προετοιμασία ήταν δύσκολη διότι πραγματοποιήθηκε κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες τον τελευταίο μήνα, οι επιδόσεις των αθλητών κρίνονται επιτυχείς. Συγκεκριμένα:

Ο Ελμαλής Γεώργιος στην κατηγορία «Αγόρια 12» 2ος στα 200μ ελεύθερο με επίδοση 2.43.52, 2ος στα 100μ πρόσθιο με 1.37.11, 2ος στα 200μ πρόσθιο με 3.23.17
Ο Δήμου Σωτήριος στην κατηγορία «Αγόρια 12» κατέλαβε τις παρακάτω θέσεις: 50 μ ελεύθερο 7ος με επίδοση 35.29, 100μ ελεύθερο 9ος με 1.23.19, 3ος 50μ πρόσθιο με 46.88.
Ο Δήμου Ιωάννης στην κατηγορία «Αγόρια 11»: 3ος με επίδοση 36.47 στα 50 μ ελεύθερο
Ο Κουβάρας Στέλιος στην κατηγορία «Αγόρια 11» 6ος στα 50 μ πρόσθιο με επίδοση 58.34, 10ος στα 50 μ ελεύθερο με 49.66.
.Ο Σοφιανάτος Κωνσταντίνος στην κατηγορία «Αγόρια 9» 3ος στα 50μ πρόσθιο και 12ος 50μ ελεύεθερο.

Η Κουτσούμπα Μαρία στην κατηγορία «κορίτσια 11» 1η στα 200μ πρόσθιο με επίδοση 3.27.80, 2η στα 100μ πρόσθιο 1.38.26, 3η στα 200 μ ελεύθερο 3.05.55.
Η Μούσα Παναγιώτα στην κατηγορία «κορίτσια 11» 1η 200μ ύπτιο με επίδοση 3.18.97, 3η 100μ ύπτιο 1.34.25 και 4η 100 μ ελεύθερο 1.24.12.
Η Θεόχαρη Χαρίκλεια στην κατηγορία «κορίτσια 10» 1η στα 100μ ελεύθερο με επίδοση 1.29.28 3η στα 100μ πρόσθιο με 2.00.65.
Η Χατζηστάμου Αθανασία στην κατηγορία «κορίτσια 10» 3η στα 100μ ύπτιο 1.54.96, 4η στα 50 μ ύπτιο 51.05.
Η Θεοδώρου Ευσταθία στην κατηγορία «κορίτσια 10» 8η στα 50μ πρόσθιο 1.09.87, και 10η στα 50 μ ελεύθερο με 48.78.
Η Καλομοίρη Ιωάννα στην κατηγορία «κορίτσια 10» 11η στα 50 μ ελεύθερο με 56.73.

Τους αγώνες συνόδευσαν η έφορος Κυριαζή-Μούσα Αντωνία, ο προπονητής Χατζηστάμος Δημήτριος και οι γονείς Κουτσούμπα Β. και Γ. Θεοδώρου Ν, Καλομοίρη Γ, Δήμου Μ. Μούσας Γ, Σοφιανάτος Γ.
Ο επόμενος αγώνας είναι το Χειμερινό πρωτάθλημα Νοτίου Ελλάδος. Θα διεξαχθεί στην Αθήνα στα μέσα Φεβρουαρίου και ο Σύλλογος μας θα λάβει μέρος με την Ελμαλή Μαρία-Παναγιώτα στα 50 μ ελεύθερο.