Κυριακή 5 Οκτωβρίου 2008

Εύκολα παραδόθηκε 2-0 ο Λεβαδειακός

Εύκολα νίκησε ο Παναθηναϊκός τον Λεβαδειακό στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας με 2-0 σε ένα ανιαρό και σε ορισμένες περιπτώσεις κακό παιχνίδι.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Σαριέγκι, Μάτος, Ρουκάβινα (62' Ρουκάβινα), Σόουζα (79' Πετρόπουλος), Κλέιτον (69' Νίνης), Σαλπιγγίδης, Γκάμπριελ, Βύντρα, Ίβανσιτς, Σπυρόπουλος
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Εμεράν, Μασάντο, Λεονάρντο, Ζησόπουλος, Τζωρμπατζάκης, Καψής, Μπούσι (76' Γκεοργκίεφ), Μπασαλά, Κατσικογιάννης (69' Ανδράλας), Κιάσσος (58' Ντιμπαλά)
ΓΗΠΕΔΟ: Ολυμπιακό Στάδιο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας) ΒΟΗΘΟΙ: Ιωσηφόγλου, Καλαϊτζίδης (Αθηνών)
Ο Βούκοτιτς παρέταξε την ομάδα της Λιβαδειάς με ένα αμυντικογενές 4-2-3-1, με μοναδικό επιθετικό τον Αλμπαν Μπούσι και προφανή στόχο να θωρακίσει τα μετόπισθεν και να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα του Αλβανού φορ και την τεχνική κατάρτιση των Λεονάρντο, Μπασαλά και Κιάσσου στις αντεπιθέσεις.
Από την πλευρά του Τεν Κάτε με πολλές αλλαγές στην βασική ενδεκάδα παρέταξε τον Παναθηναϊκό επιθετικά με σκοπό το γρήγορο γκολ που θα απάλλασσε τους τριφυλλοφόρoυς από το άγχος.
Τον στόχο του πέτυχε ο Τεν Κάτε στο 25' με τον Ρουκάβινα ενώ ο Σαλπιγγίδης "καθάρισε" ουσιαστικά τον αγώνα στο 45' σημειώνοντας το δεύτερο γκολ μετά από τραγικό λάθος του Μασάδο.
Ο Λεβαδειακός ήταν ακίνδυνος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ενώ και αμυντικά ήταν ευάλωτος. Σε δύο μόνο φάσεις οι Βοιωτοί ανησύχησαν και όχι απείλησαν τον Τζόρβα: με τον Μπούσι στο 44' και με τον Τζωρμπατζάκη στο 64'.

Ατομική κριτική
Μπλάζιτς: Δεν ενέπνε εμπιστοσύνη στους αμυντικούς του, ήταν κάπως ασταθής.
Εμεράν: Πολύ δουλειά αλλά και πολλά λάθη, τα περισσότερα από επιπολαιότητα.
Τζωρμπατζάκης: Μέτριος, στάθηκε αξιοπρεπώς.
Μασάδο: Από λάθος του το δεύτερο γκολ, μαζί με τον Καψή περιόρισαν τον Σόουζα.
Καψής: Αρκετά καλός. Πάντως και τα δύο τέρματα ο Λεβαδειακός τα δέχτηκε από το κέντρο της άμυνας.
Ζησόπουλος: Εδωσε και έχασε πολλές μάχες. Τίποτε το ξεχωριστό.
Κατσικογιάννης: Μέτριος, χωρίς εξάρσεις. Πιθανότατα θα βοηθήσει στη συνέχεια.
Κιάσσος: Εκτός κλίματος χάθηκε σχεδόν σε όλο τον αγώνα. αντικατάστάθηκε προς το τέλος από τον Ντιμπαλά, που δεν φάνηκε ούτε κι αυτός ιδιαίτερα
Μπασαλά: Καλός, κινητικός, κατά ένα τρόπο επικίνδυνος. Ψύχραιμος παρά την διατητική αδικία σε πολλές φάσεις.
Λεονάρντο: Πολύ καλός σε όλα τα επίπεδα. Ποδόσφαιρο υψηλής ποιότητας και δείγματα ωριμότητας.
Μπούσι: Καλός αλλά πολύ μόνος. Παρεξήγηση έγινε στην αλλαγή του καθώς ήθελε να συνεχίσει -δείγμα του παθους που τον διακατέχει όταν αγωνίζεται.
Ο Ανδράλας δεν πρόλαβε να κάνει κάτι σπουδαίο, ενώ ο Γκεοργκίεφ δεν ήταν καλός αυτή τη φορά.

Εξαιρετικός ο Βούκοτιτς, έκανε τις ενδεδειγμένες κινήσεις τη σωστή στιγμή. Το πρόβλημά του είναι ότι στον φετινό Λεβαδειακό είναι όλα τόσο προβλέψιμα που δύσκολα μπορεί να βγάλει λαγό από το καπέλο. Πάντως θα μπορούσε, όπως ζήτησε ο Μπούσι, να συνεχίσει με δύο επιθετικούς και μετά το 76'.

90' +3 Λήξη του αγώνα
88' Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά, καθώς καμία ομάδα δεν δείχνει θέληση να πιέσει για κάποιο γκολ
79' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό Ο Πετρόπουλος στη θέση του Σόουζα
76' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Γκεοργκίεφ στη θέση του Μπούσι.
73' Πλασέ του Ίβανσιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
69' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Ανδράλας αντί του Κατσικογιάννη.
69' Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Νίνης στη θέση του Κλέιτον.
67' Κίτρινη κάρτα στον Μπασαλά του Λεβαδειακού
65' Κίτρινη κάρτα στον Κλέιτον του Παναθηναϊκού
62' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση Ρουκάβινα.
60' Εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Σαριέγκι δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.
58' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Ντιμπαλά στη θέση του Κιάσσου.
54' Κίτρινη κάρτα στον Ίβανσιτς.
51' Συνεχίζει την πίεση ο Παναθηναϊκός, παρά το υπέρ του 2-0.
46' Έναρξη της επανάληψης
45+1' Λήξη του πρώτου μέρους.
45' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟ. Τραγικό λάθος του Μασάντο, που γύρισε χωρίς να δει τη μπάλα στον Μπλάζιτς, ο Σαλπιγγίδης επωφελήθηκε και με πλασε στην κίνηση έκανε το 2-0. 44' Σημαντική στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπούσι δέχτηκε τη μπάλα στα αριστερά της περιοχής, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο έξω.
43' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ακόμη μία κάθετη πάσα από τον Ίβανσιτς, μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σαλπιγγίδης που έπιασε το απευθείας σουτ πέρασε άουτ.
41' Αδύναμο σουτ του Σόουζα στα όρια της περιοχής, άνετα ο Μπλάζιτς μπλόκαρε.
40' Κίτρινη κάρτα στον Λεονάρντο του Λεβαδειακού.
36' Μακρινό σουτ του Τζωρμπατζάκη, έξω από την εστία του Τζόρβα.
33' Πολύ δυνατό σουτ του Σαλπιγγίδη λίγο μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Μπλάζιτς.
32' Κίτρινη κάρτα στον Ροντρίγκο Σόουζα.
31' Η ψυχολογία ανέβηκε στους παίκτες του Τεν Κάτε, που συνεχίζουν το παιχνίδι με απαλλαγμένοι από το άγχος.
25' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό. Φάση διαρκείας στην εστία του Λεβαδειακού, η μπάλα έφτασε στα αριστερά στον Ίβανσιτς, ο Αυστριακός πάσαρε παράλληλα στην περιοχή, πέρασε από τον Σόουζα και στην πορεία της πετάχτηκε ο Ρουκάβινα, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0. 21' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς, η μπάλα μόλις άουτ.
18΄Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Ίβανσιτς από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και πέρασε λίγο άουτ.
15' Οι γηπεδούχοι προσπαθούν, κυρίως, με σέντρες από τα άκρα να απειλήσουν, χωρίς αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.
10' Μακρινό, συρτό σουτ του Λεονάρντο, δεν ανησύχησε ο Τζόρβας.
6' Πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι απ' το πρώτο λεπτό κυνηγούν το γκολ.