Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 2009

Πέρασε ο ΠΑΟ από τη Λιβαδειά με 2-1

Μετά το πέρας 20 αγωνιστικών στο φετινό πρωτάθλημα, η έδρα του Λεβαδειακού «αλώθηκε»! Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει με 2-1 μέσα στη Βοιωτία, χάρη σε τέρματα των Κλέιτον (41’) και Πετρόπουλου (64'). Λίγο έλειψε, οι «πράσινοι», να πέσουν θύμα έκπληξης μετά το γκολ του Ντιμπαλά (50’), αλλά η αντίδρασή τους ήταν άμεση. Σημαντική η συνεισφορά στην αγωνιστική βελτίωση της ομάδας από τον Αντρέα Ίβανσιτς, ο οποίος πέρασε αλλαγή μετά την ισοφάριση. Μάλιστα, ο Αυστριακός λίγο έλειψε να «καθαρίσει» το ματς, αλλά το φάουλ του προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπλάζιτς (77’). Το ματς: Εξ’ αρχής το παιχνίδι στην Λιβαδειά έκρυβε δυσκολίες…

Πολύ περισσότερο τη φετινή περίοδο, που η έδρα της τοπικής ομάδας δεν είχε γνωρίσει την ήττα! Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής, ο Παναθηναϊκός καλείτο να περάσει αλώβητος. Για ένα ημίχρονο, επιβεβαιώθηκε η αντίσταση του αντιπάλου και η «διψασμένη» αίσθηση για την διατήρηση του απόρθητου. Στα πρώτα 40 λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να καταστρέψουν το παιχνίδι του «τριφυλλιού». Απόδειξη αυτού, η μόλις μία καλή ευκαιρία έπειτα από κεφαλιά του Πετρόπουλου. Το υπόλοιπο παιχνίδι κύλησε με ανορθόδοξες προσπάθειες και πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου.

Οι παίκτες του Βούκοτιτς πίεζαν πολύ καλά στα χαφ του «τριφυλλιού» αναγκάζοντας τα να απέχουν πολύ μεταξύ τους. Από τα πλάγια οι Κλέιτον και Γκάμπριελ δυσκολεύονταν να πάρουν μπάλες στα πόδια τους, με αποτέλεσμα οι αμυντικοί του Τεν Κάτε να προσπαθούν με μακρινές μπαλιές να βγάλουν την ομάδα στην επίθεση. Τακτική που, εκ του αποτελέσματος, δεν είχε ουσιαστική λογική, μια και τα σέντερ μπακ του Λεβαδειακού έκοβαν με άνεση. Στη μοναδική ορθολογική προσπάθεια του πρώτου μέρους, προήλθε και το γκολ. Οι μέχρι πρότινος «εγκλωβισμένοι», Γκάμπριελ και Κλέιτον, συνεργάστηκαν άψογα και ο δεύτερος με σουτ στην κίνηση (41’) έστειλε τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη, η «ψυχρολουσία» για τους παίκτες του Τεν Κάτε ήρθε στο 50’. Ο Ντιμπαλά αποδείχτηκε πιο δυνατός από τον Σαριέγκι, τον νίκησε στη διεκδίκηση και με διαγώνιο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκαλίνοβιτς. Αμέσως, ο Ολλανδός τεχνικός έβγαλε από το παιχνίδι τον Βάσκο αμυντικό και πέρασε στη θέση του τον Ιβανσιτς. Το 4-4-2 δεν άλλαξε, μια και ο Ζιλμπέρτο μετατοπίστηκε στο κέντρο της άμυνας και ο Αυστριακός στα κεντρικά χαφ, μαζί με τον Σιμάο. Εκ του αποτελέσματος, η είσοδος του «Ιβ» βοήθησε πολύ. Αν και σε ρόλο αμυντικού χαφ, ο διεθνής άσος έπαιρνε μπάλα, η ομάδα του πλέον είχε την υπεροχή και από εμπνεύσεις του ανέβασε τους συμπαίκτες του περισσότερο ορθολογικά στην επίθεση.

Μάλιστα, η πίεση που άσκησαν οι «πράσινοι» απέδωσε καρπούς στο 64’, όταν ο Πετρόπουλος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Μπλάζιτς (μετά από σουτ του Γκάμπριελ) και με κοντινή προβολή σημείωσε το 2-1. Εξέλιξη που ανάγκασε τον προπονητή των γηπεδούχων να προχωρήσει σε δύο μαζεμένες αλλαγές. Οι Κατσικογιάννης και Λέχτινεν πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να βοηθήσουν επιθετικά την ομάδα τους και να ανοίξουν χώρους. Πράγματι, οι γραμμές του Λεβαδειακού ανέβηκαν, αλλά η σωστή ανταπόκριση των αντίπαλων αμυντικών δεν άφησε περιθώρια για κάτι καλό. Αντίθετα, το «τριφύλλι» είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, με το απευθείας φάουλ του Ίβανσιτς να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Μπλάζιτς (77’).

Στα υπόλοιπα λεπτά, οι Βοιωτοί πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά χωρίς κάτι το ιδαίτερο. Με τη συμπλήρωση 90’ τίποτα δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός πέρασε νοκηφόρα από το Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς. Το φιλμ του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς. Εμεράν (88' Μασάδο), Τριποτσέρης, Καψής, Κόλτζος (69' Κατσικογιάννης), Λεονάρντο, Ζησόπουλος, Πέτσνιακ, Κιάσος, Μπούσι (69' Λέχτινεν), Ντιμπαλά

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Σαριέγκι (55' Ίβανσιτς), Βύντρα, Νίλσον, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κλέιτον, Σιμάο, Γκάμπριελ, Πετρόπουλος, Σαλπιγγίδης (90+2' Χριστοδουλόπουλος) Παναγιώτης Σεμερτζίδης