Τετάρτη 26 Νοεμβρίου 2008

Σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος

Με μια λέξη ανεπανάληπτος! Ο Παναθηναϊκός υπέταξε και την Ίντερ των πολυδιαφιμησμένων αστέρων με 1-0 στο «Τζουζέπε Μεάτσα», στέλνοντας σαφές μήνυμα στην Ευρώπη. Η πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ είναι… δικαιωματικά δική του! Ο «χρυσός» σκόρερ της αρμάδας του Χενκ Τεν Κάτε ήταν ο Γιόσου Σαριέγκι, χάρη στην κοντινή προβολή του οποίου οι «πράσινοι» άλωσαν την έδρα της πρωταθλήτριας Ιταλίας. Σπουδαίο ματς καθ’όλη τη διάρκεια από τους παίκτες του «τριφυλλιού», που δεν φοβήθηκαν σε κανένα σημείο το μεγάλο όνομα της αντιπάλου.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός είναι 2ος στη βαθμολογία, με έναν βαθμό μπροστά από την Ανόρθωση και έναν πίσω από τους «νερατζούρι». Επόμενη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων με την Ανόρθωση στο Ολυμπιακό Στάδιο στις 9 Δεκεμβρίου. Το ματς: Τα ρεπορτάζ και οι προβλέψεις όλης της εβδομάδας επιβεβαιώθηκαν.

Ο Χενκ Τεν Κάτε επέλεξε το αμυντικογενές και με δυνατότητα παραλλαγών, 4-5-1, αποσκοπώντας στην ελαχιστοποίηση των κενών χώρων. Αντιλαμβάνεστε, λοιπόν, πως η εν λόγω τακτική ήθελε υπομονή και καθαρό μυαλό στην αντίληψη του γηπέδου. Πράγματι, ο Παναθηναϊκός έπαιξε «σφιχτό» και κλειστό ποδόσφαιρο (πάγωνε συνεχώς το ρυθμό), απέναντι σε μια Ίντερ που χρειάστηκε να συμπληρωθούν 30 λεπτά για να στείλει σουτ προς την εστία του Γκαλίνοβιτς (μεγάλη ευκαιρία του Ιμπραΐμοβιτς). Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, οι «πράσινοι» ναι μεν κυκλοφορούσαν σωστά τη μπάλα (πολύ καλή παρουσία στα χαφ των Ζιλμπέρτο- Καραγκούνη και μπροστά του Γκάμπριελ), αλλά ούτε συζήτηση για προσπάθειες προς την αντίπαλη περιοχή.

Κάθε φορά που γίνονταν αποδέκτες της μπάλας, άλλαζαν γύρω στις πέντε με δέκα πάσες πίσω από το κέντρο τους, περιμένοντας τυχόν αδράνεια της άμυνας των «νερατζούρι» για να βγουν μπροστά με αξιώσεις. Θετικό το γεγονός ότι η πολυπρόσωπη αμυντική γραμμής της ελληνικής ομάδας περιόρισε απίστευτα τις μεταβιβάσεις στους Ιμπραΐμοβιτς και Αντριάνο (άφηναν συχνά τις θέσεις τους και έβγαιναν στα άκρα για να ανοίξουν διαδρόμους στον άξονα), αποτέλεσμα που κρατούσε άνετα το παιχνίδι χωρίς σκορ.

Οι πρώτες δειλές επιθετικές προσπάθειες του «τριφυλλιού» ξεκίνησαν από το 16’. Τότε μια αναμπουμπούλα στα μετόπισθεν των γηπεδούχων, ο Μάντζιος δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά απ’τη μικρή περιοχή. Μάλιστα τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σιμάο έπιασε πολύ άσχημα με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Το υπόλοιπο ημίχρονο, μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο που οι παίκτες του Μουρίνιο πίεσαν ψηλά και έκαναν κάποια αξιόλογα σουτ, τίποτα δεν άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός έπιασε ικανοποιητική απόδοση για ένα 45λεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με αυτό που ήθελε, χωρίς να έχει δεχτεί γκολ δηλαδή…

Στην επανάληψη, οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν αδικαιολόγητα επιπόλαιοι. Το «σφιχτό» τους παιχνίδι δεν υφίσταται πλέον και αντ’αυτού οι παίκτες της Ίντερ πήραν τα πατήματα στο κέντρο και ήλεγχαν πλήρως το ρυθμό του αγώνα. Ο Καραγκούνης δεν μπορούσε να στηρίξει τη μεσαία γραμμή (φαινόταν κουρασμένος) και οι Σιμάο- Ζιλμπέρτο προέβησαν σε ορισμένες λάθος κινήσεις. Ευτυχώς για τους ίδιους, όμως, δεν στοίχησε… Τα δύο φορ των «νερατζούρι» βρέθηκαν σε πλεονεκτικές θέσεις, αλλά τα σουτ τους δεν ανησύχησαν τον Γκαλίνοβιτς. Απ΄το 60 και μετά, η ελληνική ομάδα ανέβασε τις γραμμές και ισορρόπησε τον αγώνα.

Σιγά- σιγά ο Παναθηναϊκός ανακτούσε την κυκλοφορία της μπάλας και με την υπομονή του πρώτου ημιχρόνου βγήκε σε κόντρες. Σε μία από αυτές, ο Γιόσου Σαριέγκι έστειλε με κοντινό πλασέ τους φιλάθλους της ομάδας του στους… επτά ουρανούς (69’)! Το διπλό στο «Μεάτσα» ήταν το καλύτερο σενάριο που μπορούσε κανείς να φανταστεί και διατηρήθηκε παρά τις ανέλπιδες προσπάθειες του Μουρίνιο να φορτώσει την επίθεση… Βέβαια το πρέσινγκ των Ιταλών ήταν ασφυκτικό, αλλά όλοι υπέρβαλλαν εαυτούς και δεν υπέκυψαν. Πραγματικά τα τελευταία λεπτά ήταν εφιαλτικά. Οι παίκτες του Τεν Κάτε πέρασαν από χίλια «κύμματα» αλλά η ιστορία είχε ήδη γραφτεί. Σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό, σπουδαία εμφάνιση και οι μνήμες του παρελθόντος ξύπνησαν και πάλι! To φιλμ του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
ΙΝΤΕΡ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ζούλιο Σέζαρ, Ζανέτι, Μάξουελ (74' Κρουζ), Μαϊκόν, Κόρντομπα, Ματεράτσι, Καμπιάσο, Μουντάρι (46' Μουντάρι), Φίγκο (72' Μπαλοτέλι), Ιμπραΐμοβιτς, Αντριάνο
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Βύντρα, Γκούμας, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σιμάο, Καραγκούνης (63' Σαλπιγγίδης), Γκάμπριελ (83' Τζιόλης), Μάντζιος (93' Ρουκάβινα). Παναγιώτης Σεμερτζίδης