Τετάρτη 12 Νοεμβρίου 2008

Πάλι κακός ο Λεβαδειακός έμεινε εκτός Κυπέλλου

H Κέρκυρα ακολούθησε το παράδειγμα της Βέροιας και αποκλείοντας το Λεβαδειακό έγινε η δεύτερη ομάδα της Β' Εθνικής που προκρίθηκε στους "16" του κυπέλλου hellas online. Μετά από 120 λεπτά χωρίς γκολ, οι "Φαίακες", πιο εύστοχοι στη διαδικασία των πέναλτι, επικράτησαν 4-2.
Το παιχνίδι σε όλη τη διάρκειά του ήταν κακό ποιοτικά και δεν προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις. Οι δύο αντίπαλοι αλληλοεξουδετερώθηκαν και μετά από 90 άγονα λεπτά (λιγοστές οι καλές στιγμές) η παράταση ήταν αναπόφευκτη. Στη διάρκεια του έξτρα 30λεπτου, η Κέρκυρα έμεινε με δέκα παίκτες (ενώ είχαν γίνει οι τρεις αλλαγές τραυματίστηκε στο 107' ο Μακρυδημήτρης), αλλά ο Λεβαδειακός δεν επωφελήθηκε του αριθμητικού πλεονεκτήματος που απρόσμενα απέκτησε.
Μοιραία η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι Άλμπαν Μπούσι (πρώτο χτύπημα) και Φριτς Εμεράν (δεύτερο χτύπημα) αστόχησαν, σε αντίθεση με τους παίκτες του Νίκου Παντέλη, οι οποίοι δεν λάθεψαν από την άσπρη βούλα έχοντας 100% (4/4).