Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2008

Επιστροφή στις ήττες για Λεβαδειακό

Ο Πανιώνιος με τέρμα του Μπάρκογλου στο 19’ επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού, στο γήπεδο της Ν. Σμύρνης, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ. Πρώτη νίκη για τους «κυανέρυθρους», με τον Τάκη Λεμονή στον πάγκο της ομάδας. Το ματς: Το ντεμπούτο του στον πάγκο του Πανιωνίου δεν ήταν επιτυχημένο καθώς η ομάδα του ηττήθηκε μέσα στη Νέα Σμύρνη με 2-0 από τον Ηρακλή.

Ο λόγος για τον Τάκη Λεμονή, ο οποίος στο δεύτερο του ματς με τους «κυανέρυθρους» κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης κόντρα στον Λεβαδειακό. Ο Πανιώνιος, μπήκε πιο ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά, δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο καθώς μπροστά του έβρισκε μια την πολύ καλή οργανωμένη άμυνα από τους παίκτες του Λεβαδειακού. Όσο περνούσαν τα λεπτά, το ματς γινόταν όλο και πιο κακό όμως στο 19’ ο Μπάρκογλου ξύπνησε τους φίλους των γηπεδούχων που πήγαν να παρακολουθήσουν τον αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Εστογιανόφ με ωραία μπαλιά βρήκε τον Μπάρκογλου στον κενό χώρο και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με ωραιό πλασέ νίκησε τον Μπλάζιτς βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Μπορεί οι «κυανέρυθροι» να άνοιξαν το σκορ και να περιμέναμε κάτι καλύτερο από την ομάδα του Τάκη Λεμονή, όμως ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που ανέβασε την απόδοση του και είχε την ευκαιρία να φέρει στα ίσα το ματς στο 37’ αλλά ο Ντιμπαλά δεν κατάφερε να βρει το στόχο. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κάτι το αξιόλογο και ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που ξεχώρισε από την ομάδα της Νέας Σμύρνης για ακόμη μία φορά, ήταν ο Εστογιανόφ, ο οποίος με πάρα πολύ ωραίες ενέργειες προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των «πρασινων».

Στη συνέχεια δεν άλλαξε τίποτα με τον Πανιώνιο να κρατάει το υπέρ του 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για ακόμη μία φορά, ο Πανιώνιος ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάτι το σπουδαίο. Ο Εστογιανοφ συνέχιζε να είναι ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου και ο εμπνευστής των επιθετικών ενεργειών για τους γηπεδούχους. Το συγκρότημα του Τάκη Λεμονη συνέχιζε να έχει την κυριαρχία και στο 65’ είχε την ευκαιρία να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 αλλά το σουτ του Εστογιανόφ κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Μπλάζιτς. Στη συνέχεια ο επερχόμενος Άντερσον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο κ. Τζαρίμας ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος από τον Λεβαδειακό ο οποίος απείλησε ελάχιστες φορές. Φτάναμε προς το τέλος της αναμέτρησης και οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν και ένα δεύτερο τέρμα. Κάτι τέτοιο δεν έγινε και οι «κυανέρυθροι» πήραν τη νίκη με 1-0, η πρώτη του Τάκη Λεμονή.

90' Τέλος αγώνα
78΄ Ο Μπάρκογλου μόνος απέναντι από τον Μπλάζιτς αλλά το πλασέ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια
77’ Κίτρινη Κάρτα: Γκεοργκίεφ
65’ Ο Εστογιανοφ κάνει το σουτ η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μπλάζιτς. Στην επαναφορά ο Άντερσον στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα όμως ο κ. Τζαρίμας ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ
64’ Ο Μπάρκογλου δίνει στον Εστογιανόφ, πλάσαρε και ο Μπλάζιτς έδιωξε σε κόρνερ
62' Κίτρινη κάρτα: Ζησόπουλος
58' Κίτρινη κάρτα: Μπλάζιτς
54' Αλλαγή για τον Πανιώνιο: Ο Σκούφαλης στη θέση του Κοιλιάρα
49΄Κίτρινη Κάρτα: Ανδράλας
51’ Ο Γκεοργκίεφ τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μοντόγια πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω
46’ Αλλαγή για τον Λεβαδειακό: Ο Κόλτζος δίνει τη θέση του στον Τζωρμπατζάκη
46' Έναρξη δευτερου ημιχρόνου
45' Ημίχρονο
38’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Λεβαδειακό: Ο Παστος στη θέση του τραυματία Μασάδο
29’ Ο Λεβαδειακός παρά το γκολ που δέχτηκε, έχει ανεβάσει την απόδοση του και κυρίως με προσπάθειες των Ντιμπαλά και Μπασαλά προσπαθεί να κάνει κάτι το αξιόλογο
19’ ΓΚΟΟΟΟΛ!!! Ωραία μπαλιά του Εστογιανόφ στον Μπάργκογλου στον κενό χώρο και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός νίκησε τον Μπλάζιτς
7' Κίτρινη Κάρτα: Κόλτζος 6' Ο Νικολάου έδωσε στον Μπάρκογλου αλλά ο τελευταίος νικήθηκε από τον Μπλάζιτς, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ
1' Εναρξη αγώνα

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κρέσιτς, Μανιάτης, Κοιλιάρας, Γκοσάνγκα, Κουτσόπουλος, Μάκος, Εστογιανοφ, Μαϊστόροβιτς, Μπάρκογλου, Λάνγκαμπ, Νικολάου
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μπλάζιτς, Εμεραν, Μασάδο, Τριποτσέρης, Κόλτσος, Ζησόπουλος, Ανδράλας, Γκεοργκίεφ, Μπασαλά, Μοντόγια, Ντιμπαλά
Γήπεδο: Στάδιο Πανιωνίου ΓΣΣ
Διαιτητής: Κωνσταντινέας Βοηθοί: Σωτηρόπουλος, Τζαρίμας